Historia lotnictwa jest pełna niespodzianek, ponieważ jest to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin na świecie. Nie bez powodu symulacja lotu samolotem jest tak popularna na świecie, ponieważ pomaga rozwijać umiejętności pilotów i inżynierów.

Symulację lotu samolotem po raz pierwszy wprowadzili bracia Wright w 1903 roku. Chcieli oni opracować symulator, który pomógłby im w szkoleniu własnych pilotów w pilotażu samolotu. Jednak pierwsze symulatory zostały opracowane przez francuską firmę L’Air Aéroport. W 1918 r. firma ta wypuściła na rynek symulator do szkolenia pilotów.

Symulator ten miał dwa drążki sterowe i dwa przyciski, które służyły do sterowania przepustnicą, sterem wysokości i sterem kierunku. Symulatory te były pierwszymi tego typu urządzeniami i były wykorzystywane do szkolenia pilotów samolotów wojskowych. Popularność tych symulatorów rosła bardzo szybko i w 1926 r. bracia Wright połączyli siły z firmą L’Air Aéroport, aby opracować bardziej zaawansowany symulator.

W 1932 r. opracowano nową wersję tego symulatora, którą nazwano X-Plane. Symulator ten był hybrydą pierwszej i drugiej wersji. Symulator ten był znacznie lepszy od wcześniejszych wersji, ponieważ zawierał widok z kokpitu. Zawierał także widok skrzydeł samolotu. W 1939 roku symulator ten był używany do szkolenia pilotów nazistowskich samolotów wojennych.

W 1940 r. niemieckie siły powietrzne zaczęły używać tego symulatora do szkolenia swoich pilotów. Symulacja stała się tak popularna, że rząd niemiecki ustanowił prawo, zgodnie z którym tylko pilot, który zdał egzamin na symulatorze, mógł prowadzić samolot. W 1941 r. opracowano pierwszą amerykańską wersję tego symulatora, a także pierwszą wersję komputerową. Symulator ten nosił nazwę Norden Bombsight.

W 1942 r. na Uniwersytecie Minnesota przeprowadzono pierwszą symulację walki we współczesnym świecie. Symulator ten służył do szkolenia pilotów alianckich samolotów bojowych. W 1944 r. symulator ten został wprowadzony do Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych. Używano go do szkolenia pilotów samolotów P-47 Thunderbolt. Symulatory z tego okresu były używane wyłącznie do szkolenia pilotów.

W 1952 r. opracowano nowy symulator, który nazwano General Electric Cockpit. Był to pierwszy symulator tego typu, ponieważ zawierał widok z kabiny pilota. Obejmował również widok skrzydeł samolotu. W 1955 roku w Związku Radzieckim przeprowadzono pierwszą symulację walki we współczesnym świecie. Symulator ten służył do szkolenia pilotów MiG-15. W 1960 r. zbudowano pierwszy na świecie symulator samolotu odrzutowego. Symulator ten służył do szkolenia pilotów samolotu F-86 Sabre. Symulator z tego okresu był bardzo skomplikowany i kosztowny.

W 1962 r. w Stanach Zjednoczonych odbyła się pierwsza na świecie symulacja lotu komercyjnego. Symulator ten był używany do szkolenia pilotów Boeinga 707.