Kiedy myślisz o grach wideo, pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest to, jak bardzo gry te uzależniają. Jeśli jesteś rodzicem dziecka, to musisz mieć wiele trudności, próbując kontrolować swoje dziecko.

Twoje dziecko może mieć wiele nawyków, których nie jesteś w stanie kontrolować. Nawet jeśli powiesz mu, żeby czegoś nie robiło, nie będzie słuchać. Dzieje się tak dlatego, że Twoje dziecko jest bardzo ciekawskie i uwielbia grać w gry na smartfonie lub tablecie.

Jako rodzic martwisz się, że zbyt częste granie w gry może mieć wpływ na jego zdrowie, a także na wyniki w nauce. Zanim jednak zaczniesz martwić się o swoje dziecko, poznaj kilka prostych technik, które możesz zastosować, aby pomóc mu zrozumieć, dlaczego gry wideo są uzależniające.

1. Wyjaśnij cel gier

Gdy dzieci uczęszczają do szkoły, są uczone o korzyściach płynących z grania w gry. Nie jest więc dla nich trudne zrozumienie celu gry. Ponadto, gdy wyjaśnisz cel gry, możesz nauczyć dziecko o jej konsekwencjach.

2. Ustalcie zasady

Jeśli zapytasz dziecko, co mu dolega, z pewnością powie Ci, że jest uzależnione od gry. Powie, że jeśli nie będzie grać, to wpłynie to na jego życie. Zanim więc zaczniesz go besztać, wyjaśnij mu, że gra jest dobra dla rozwoju jego mózgu.

3. Wyznacz limit

Jeśli chodzi o smartfon, większość rodziców uważa, że telefon ich dziecka jest miejscem prywatnym i nie należy ograniczać mu możliwości grania w gry. Jednak obowiązkiem rodzica jest ograniczenie czasu, jaki dziecko spędza z telefonem lub tabletem.

Powinieneś wyjaśnić dziecku, że ograniczasz czas, ponieważ obawiasz się o jego bezpieczeństwo. Jeśli tego nie zrobisz, możesz doprowadzić do wytworzenia u dziecka nawyku.

4. Stosuj nagrody

Dzieci są ciekawe świata i chcą się uczyć nowych rzeczy. Dlatego będą próbowały odkrywać wszystko. Jednak aby je od tego powstrzymać, należy je nagrodzić. Jeśli chcesz, aby przestały grać w grę, możesz sprawić, że obejrzą film edukacyjny, a jeśli go skończą, będą mogły grać w grę.

5. Rozmawiaj z nim

Rozmowa z dzieckiem to jedna z najskuteczniejszych technik nauczania. Jeśli więc nie jesteś w stanie nic zrobić z problemem, możesz z nim porozmawiać.

Wnioski:

Mam nadzieję, że spodobały ci się wskazówki, którymi się podzieliłem, i jestem pewien, że będziesz w stanie pomóc swoim dzieciom zrozumieć, dlaczego gry wideo są uzależniające.